Jag saknar dig (2011)

Synopsis

Tina och Cilla är mitt i tonårens sökande efter en vuxenidentitet. De är enäggstvillingar men helt olika. Tina bryr sig mest om smink och blir kär i en ny kille varje vecka. Cilla upplevs som udda för hon bryr sig inte alls om ytligheter. Hon är regissör i en teatergrupp som ska spela in pengar till svältande barn. På mammans födelsedag dör Cilla i en olycka. Nu är det som om Tinas halva jag försvinner.
Vi följer Tinas kamp för att överleva, för att inte dö i sin förtvivlan. Baserad på Peter Pohls och Kinna Gieths Augustpris-vinnande roman.

Info

Originaltitel: Jag saknar dig
Biopremiär: 01.04.2011
Språk: Svenska
Land: Sverige
Distributör: Nordisk Film
Åldersgräns: 11
Längd: 125 min

Recensioner

Det är alltid tveksamt när vuxna ska göra ungdomsfilm, speciellt svensk sådan men Anders Grönros har lyckats förut och visst svider tonårsångesten till även här även om det är extremt ojämnt.