Årets tredje månad verkar bli den största på länge, med den tidigare filmregissören Josef Fares senaste spel "Split Fiction" och efterlängtade "Assassin's Creed Shadows" som till slut släpps efter flera förseningar.
Läs gärna vår stora intervju med Josef Fares här på MZ – om utvecklingen av "Split Fiction", hans syn på filmbranschen han lämnade och hur han ser på sina gamla filmer idag.
Här är fem spel som jag ser fram emot att spela i mars 2025.
"Two Point Museum"
Efter sjukhus och universitet i de två föregående spelen tar utvecklarna Two Point Studios ett besök på museum, i det nya bygg- och hanteringsspelet "Two Point Museum".
Med målet att utbilda besökare och dra in pengar får du bygga och ta hand om ditt alldeles egna museum – med teman som dinosaurier, akvarium, övernaturligt och rymden. För att besökarna ska bli nöjda måste du dock även ha restauranger, toaletter och allt möjligt annat.
Spelet har ett samlat betyg på 83 av 100 på Metacritic, där det bland annat hyllas för sin humor, för att det är både tillgängligt för nya spelare och har ett djup för rutinerade fans samt för att det tar stora kliv framåt på flera sätt.
Format: PS5, Xbox Series X/S, PC
Släpps: 4 mars
"Split Fiction"
Efter den otroliga succén med "It Takes Two" är det snart är dags för den prisbelönta regissören Josef Fares nya spel "Split Fiction", som återigen är ett äventyr för två spelare.
Den här gången handlar det om de två framgångsrika men rivaliserande författarna Mio och Zoe, som dras in i simuleringar baserade på deras berättelser – den enas sci-fi-romaner och den andras fantasyvärldar. De båda måste samarbeta för att fly och rädda sina verk från en ond tech bro i ett äventyr som bjuder på pussel, plattformsutmaningar och bossfajter.
Josef Fares menar att varje bana bjuder på en unik spelmekanik, så det ska bli spännande att se om Hazelight lyckas med en succé igen. "It Takes Two" vann mängder av årets spel-priser och har sålts i över 20 miljoner exemplar, så förväntningarna är minst sagt höga.
Format: PS5, Xbox Series X|S, PC
Släpps: 6 mars
"Suikoden 1&II HD Remaster Gate Rune and Dunan Unification Wars"
"Suikoden" och "Suikoden II" från 1995 respektive 1998 är två legendariska japanska rollspel, som är mest kända för sina enorma mängder spelbara karaktärer som kan rekryteras – 108 stycken i båda spelen.
Berättelserna är löst baserade på den kinesiska romanen "Berättelser från träskmarkerna" från 1300-talet, med teman som politik, korruption och revolution – men även en hel del magi och andra fantasyinslag.
I nyutgåvan får vi bland annat ny grafik med uppdaterade bakgrunder och effekter, samt möjligheten att snabbspola striderna. Samlingen kostar saftiga 549 kronor, men det är relativt lite jämfört med originalen till Playstation som ofta säljs för flera tusen kronor på andrahandsmarknaden.
Format: PS4, Xbox One, Switch, PC
Släpps: 6 mars
"Assassin's Creed Shadows"
Efter flera förseningar är Ubisoft äntligen redo (peppar, peppar, ta i trä) att släppa "Assassin's Creed Shadows", som tar smygandet och lönnmördandet till 1500-talets Japan.
Den här gången får vi utforska och lönnmörda i regionerna Kyoto, Kobe och Osaka som två huvudpersoner: den kvinnliga ninjan Naoe och den historiska afrikanska samurajen Yasuke, som bjuder på två olika spelstilar där den ena fokuserar på smygande och den andra mer offensiva strider.
Jag fick chansen att prova spelet i några timmar för ett tag sedan, som jag tyckte "har potential att ta serien till nya och spännande nivåer" även om det inte gör något revolutionerande.
Format: PS5, Xbox Series X/S, PC
Släpps: 20 mars
"Atomfall"
I väntan på nästa "Fallout"-spel kommer "Atomfall", som handlar om ett postapokalyptiskt Storbritannien efter en mystisk kärnkraftsolycka som inträffade 1957.
Här får vi utforska radioaktiva miljöer, leta efter föremål med metalldetektor och både kämpa mot och samarbeta med andra överlevare för att ta reda på vad som egentligen har hänt.
Spelet utvecklas av Rebellion Developments som är mest kända för den hyllade "Sniper Elite"-serien, så det ska bli spännande att se vad de kokat ihop den här gången. För dig med Xbox ingår det dessutom i Game Pass.
Format: PS5, PS4, Xbox Series X/S, Xbox One, PC
Släpps: 27 mars