Film

Skribent

Viktor Eriksson

5 februari 2025 | 17:00

Animerad film du aldrig hört talas om drar in 100 miljoner dollar om dagen

“NeZha 2” är redan årets största film.
I samband med det kinesiska nyåret var det premiär för den animerade filmen “NeZha 2”, som är uppföljaren till “NeZha” som släpptes 2019. Filmen har visat sig vara minst sagt populär.
 
På bara sju dagar har den spelat in svindlande 665 miljoner dollar, motsvarnade över sju miljarder kronor, rapporterar Cartoon Brew. Som jämförelse är den första “NeZha” Kinas största animerade film någonsin och spelade in totalt 699,3 miljoner dollar på bio.
 
Som om inte det var nog innebär det att också att “NeZha 2” än så länge är den mest inkomstbringande filmen i världen under hela 2025.
 
Filmen tar vid efter händelserna i den första filmen, och den här gången måste huvudkaraktären Ne Zha och Ao Bing hantera farliga sjömonster. Berättelsen är baserad på den klassiska kinesiska novellen Fengshen Yanyi (Gudarnas Investering).
 
| 5 februari 2025 17:00 |