Spel

Skribent

Viktor Eriksson

10 februari 2025 | 19:00

En “Resident Evil 5”-remaster ser onekligen ut att vara på väg

Tidigare uppgifter har pekat på att även “Resident Evil 6” är på väg att släppas på nytt.
“Resident Evil 5” ser onekligen ut att vara på väg tillbaka i någon form. Nu rapporterar Gamespot att zombiespelet, som ursprungligen släpptes under 2009, fått en ny åldersmärkning i USA för att släppas till Xbox Series X/S.
 
“Resident Evil 5”-utvecklaren Capcom har själva inte kommenterat det hela. Spelföretaget har tidigare släppts remakes av “Resident Evil”, “Resident Evil 2”, “Resident Evil 3”, och “Resident Evil 4”.
 
Att “Resident Evil 5” också skulle få en hel remake låter spontant däremot lite osäkert, men kanske kan det likväl bli en remaster med upputsad grafik och spelbarhet.
 
Tidigare uppgifter har pekat på att även “Resident Evil 6” är på väg att släppas på nytt till moderna spelkonsoler.
| 10 februari 2025 19:00 |