Film

Skribent

Alexander Svensson

24 februari 2025 | 23:00

Första trailern till Ron Howards "Eden" är släppt - på tyska

Was ist hier passiert?
Det går sådär för Ron Howards nya film “Eden”. Det dyra och mörka dramat som följer en grupp människor som försöker bygga ett nytt samhälle på en öde ö har haft svårt att hitta en distributör, mest baserat på filmens hyfsat höga prislapp (den kostade runt 50 miljoner dollar och innehåller exakt noll explosioner, därmed osäljbar enligt stora filmstudios). Men det finns en ljusglimt för Ron Howard: tyskar.
 
Ett tyskt distributionsbolag har nämligen köpt in rättigheterna till “Eden” i Tyskland, och där kommer filmen att få biopremiär den 3 april. Därmed har “Eden” nu fått sin första trailer, med en liten kul justering: den är dubbad till tyska, och går alltså inte att få på engelska. En något absurd situation, med tanke på att det här ändå är en stor satsning från Howard, med kända Hollywoodnamn som Jude Law, Ana de Armas, Sydney Sweeney och Vanessa Kirby i rollistan. Daniel Bruhl, som är tysk, är förvisso också med i en stor roll: kanske är det därför tyskarna plockat upp filmen?
 
Här i Sverige väntar vi, likt alla platser som inte är Tyskland, fortfarande på “Eden”. Om någon svensk (eller större internationell) distributör tänker plocka upp filmen är för närvarande okänt. Eller så kanske det här blir Jude Laws första helt tyskspråkiga film?
 
Du kan se trailern för "Eden" nedan. Kan du inte tyska lär du dock inte förstå så mycket.
 
 
| 24 februari 2025 23:00 |