Film

Skribent

Martin Persson

1 mars 2025 | 12:00

Ur vägen, Anthony Hopkins! Gene Hackman kunde ha spelat Hannibal

Lex Luthor och Little Bill Daggett i all ära, men “När lammen tystnar” kunde ha sett väldigt annorlunda ut både till regi och skådespel.
Gene Hackmans bortgång är en tragedi för alla oss filmälskare.
 
Trots en aktningsvärd ålder på 95 år är händelserna ännu något mystiska och vi hoppas få klarhet i det så småningom.
 
Som alltid ter det sig dock vara ett utmärkt tillfälle att hedra en legend.
 
Gene hade ju en lång rad ikoniska filmroller bakom sig, men visste du att Anthony Hopkins Oscarsvinnande insats som kannibal tillika psykopaten Hannibal Lecter i ”När lammen tystnar” kunde ha blivit Gene Hackmans?
 
Jo då. Collider har tidigare skrivit om att Gene först var tilltänkt både som den birollen och även som regissör, istället för det slutgiltiga valet med Jonathan Demme. Gene övervägdes även för rollen som FBI-agenten Jack Crawford.
 
Anledningen? Han tyckte att manuset var för våldsamt. Säger ju inte lite med Genes mångsidiga expertis, men det är svårt att inte hålla med.
 
”När lammen tystnar” vann i slutändan fem Oscars, bland annat för Bästa film och Bästa manliga biroll.
 
| 1 mars 2025 12:00 |