Att Natasha Romanoff, mer känd som Black Widow, dog 2019 i ”Avengers: Endgame”, var svårt att missa. Men det hindrar inte Marvel-fans från att hoppas på att Scarlett Johansson ska återvända till karaktären. Marvel-universumet har lurat döden förut, trots allt.
Men skådespelerskan själv har ett rakt och tydligt svar till alla hoppfulla fans.
– Natasha är död. Hon är död. Hon är död. Okej?, sade hon i en intervju med InStyle.
Scarlett Johansson förtydligar därmed det som var svårt att missa i ”Avengers: Endgame”. Inte bara dog karaktären, hon offrade sig för världens överlevnad och dog som en hjälte.
– De vill bara inte tro på det, fortsätter skådespelerskan. De säger, ”Men hon kan komma tillbaka!” Så här, jag tror att hon håller hela universums balans i sin hand. Vi måste släppa det nu. Hon räddade världen. Låt henne få sin stund som hjälte.
Scarlett Johansson har lämnat Marvel bakom sig och gått vidare till nya projekt. Snart dyker hon upp i en annan stor franchise, när ”Jurassic World: Rebirth” får premiär i sommar.
Läs också: Marvel lockar A24-fansen med ny teaser för ”Thunderbolts”
Läs också: ”The Substance”-regissören tackade nej till “Black Widow”