Det verkar som att den högst politiskt inkorrekta, sågade komedin ”White Chicks” kan få en uppföljare. Filmen från 2004 gjordes av Wayans-bröderna efter att de slagit igenom stort med de två första ”Scary Movie”-filmerna och handlar om två svarta manliga FBI-agenter som går under täckmantel – som vita kvinnor.
Det är skådespelaren Marlon Wayans som meddelar att en uppföljare är på ingång – och att detta kan bli brödernas första projekt efter deras återkomst till ”Scary Movie”-franchisen. Tydligen kunde de inte säga nej till fansens önskningar.
– De älskar den filmen, säger Marlon Wayans till Good Morning America. Vet ni vad, jag tycker att det är dags. Låt oss få klart ”Scary Movie 6", och sen kan vi gå och släppa ”White Chicks 2”.
”White Chicks” blev en av de absolut mest sågade filmerna som släpptes 2004. På Rotten Tomatoes sitter den på kassa 15%. Trots detta har filmen lyckats få något av en kultstatus i vissa kretsar, samt en drös av fans som törstar efter en uppföljare.
När detta projekt blir verklighet återstår att se. Först ut för Wayans-bröderna är den sjätte ”Scary Movie”-filmen som landar på amerikanska biografer sommaren 2026.
Läs också: Marlon Wayans försvarar ”White Chicks”