Film

Skribent

Evert Fremlén Arnesson

20 februari 2025 | 14:00

Trailerpremiär: André Holland tappar minnet i ”Anomalisa”-regissörens drömlika ”The Actor”

Duke Johnsons första live-action-film ”liknar ingenting jag har sett”, enligt André Holland.
Duke Johnson regisserade tillsammans med Charlie Kaufman den absurda stop motion-filmen ”Anomalisa” från 2015. Nu är han tillbaka med en ny film, hans första live-action-projekt. ”The Actor” har precis fått en trailer och den ser ut att bli en minst lika skruvad upplevelse.
 
André Holland spelar huvudrollen, som först Ryan Gosling var tilltänkt för. ”Moonlight”-skådespelaren spelar en man som drabbas av en total minnesförlust i 1950-talets Ohio. Bit för bit försöker han pussla ihop sitt liv. Det visar sig att han är en skådespelare, som blev kär – men kanske i fel person.
 
Inspelningarna av ”The Actor” avslutades för snart två år sedan och efterarbetet har alltså pågått i nästan två år. Men de har resulterat i en speciell film, åtminstone enligt André Johnson själv.
 
– Den liknar ingenting jag har sett, det är en superspeciell film. Jag kan inte vänta på att folk ska få se den, sade skådespelaren till The Playlist i höstas.
 
”The Actor” blir Duke Johnsons andra långfilm, men han har redan visat sig vara en talangfull regissör med ”Anomalisa”, som MovieZines recensent beskrev som ”Årets bästa animerade film”.
 
Om André Hollands skådespelare lyckas hitta tillbaka till sig själv genom filmens gång återstår att se. I USA får ”The Actor” premiär i mars. Vi håller tummarna för att denna unika film även når till Sverige. Kolla in trailern nedan:
 
| 20 februari 2025 14:00 |