TV-tips

Skribent

Martin Persson

28 februari 2025 | 06:00

På tv ikväll: ”Kärlek och ömhet” i bortglömd indiepärla med Joaquin Phoenix

2021 års ”C’mon  C’mon” är en snygg och urmysig film du missade, men som du borde ha sett.
Joaquin Phoenix är en passionerad och mångsidig skådis som få, vilket hans flertal Oscarsnomineringar och vinster påvisar mycket väl.
 
Bland hans större och hyllade roller finns det ju förstås en risk att minst lika bra, men mindre framstående tolkningar, hamnar i skymundan.
 
En film som genast drog mitt intresse som arthouse-älskare när den hade biopremiär var ”C’mon C’mon” av Mike Mills, som även låg bakom Oscarsnominerade ”20th Century Women”.
 
I filmen spelar Phoenix en radiojournalist som intervjuar barn om deras framtidstro, vilket introduceras i en snyggt klippt öppningsscen. Han får i uppgift att passa sin systerson och de båda ger sig ut på en resa tillsammans över landet, där frågor om uppväxt, vänskap och manliga förebilder ifrågasätts. Det är en lågmäld, subtil och vacker indiepärla. Filmen är medvetet gjort i svartvitt och passar tonen utmärkt.
 
Vår recensent Annika Andersson var måhända inte fullt lika såld som mig och gav filmen ett godkänt betyg på 3/5, där hon liksom mig ger beröm till Phoenix insats och temat: ”kärlek och ömhet finns i allt det dystra” skriver hon och reflekterar även över att filmen egentligen inte har särskilt mycket framstående drama eller vändningar, ”inget stort, dramatiskt eller adrenalinhöjande”. Liksom mig verkar hon dock anse att det passar filmens tema och får dess handling att flyta på bra.
 
”C’Mon C’mon” nominerades till en BAFTA. Inte för Phoenix skådespel, utan för den unge Woody Norman i rollen som hans systerson.
 
När filmen släpptes i början av 2022 inkluderade vi den på vår lista över 5 starka dramapremiärer. Kanske missade du den då, eller så gick den inte upp på bio där du bor?
 
Gör inte samma misstag denna gång!
 
Filmen visas ikväll 21:45SVT2. Streamar även gratis på SVT Play och finns att hyra & köpa hos SF Anytime och Viaplay.
 
| 28 februari 2025 06:00 |