exklusivt

Skribent

Lucas Mass

12 februari 2025 | 12:00

Anthony Mackie tar över som nye Captain America: "Han har inga superkrafter"

Falcon har blivit Captain America och Anthony Mackie har blivit en huvudskådis i Marvelvärlden. MovieZine har pratat med Mackie om hans befordran.
Sam Wilsons introduktion i ”Captain America: The Winter Soldier” var för snart 11 år sedan, men det är först nu som Anthony Mackie faktiskt får chansen att leda en Marvelfilm.
 
Steve Rogers lämnade över sköldet till Sam Wilson i ”Avengers: Endgame” 2019, och några år senare kom ”Falcon and the Winter Soldier”. En Disney Plus-serie om Sams stormande resa att faktiskt ta över rollen som Captain America.
 
Men nu är det dags för Anthony Mackies första film i huvudrollen, ”Captain America: Brave New World”. MovieZine har fått en chans att höra med Mackie om hur det nya kapitlet har tagit form.
 
När du först klev ombord Marvelvärlden som Falcon i ”The Winter Soldier”, tänkte du att att en film med dig som Captain America någonsin kunde hända?

- Jag trodde aldrig att det skulle leda till en film där jag var Captain America. Det var Chris Evans roll och jag trodde det alltid skulle vara hans roll. Men jag inser nu att Marvel, specifikt Kevin Feige och Nate Moore, hade en plan för karaktären. Det var inte bara något som hände, de tänkte på det i många år. Så jag är glad att de valde mig.
 
Nu när det äntligen är Sam Wilsons tur att leda en film, hade du några önskemål?

- När Julius Onah blev anlitad för att regissera spenderade vi två dagar tillsammans där vi bara snackade om manuset, karaktären och vad vi ville att filmen skulle åstadkomma. Jag ville att Sam skulle vara sin egen person, jag ville att hans actionscener skulle vara coola och att han skulle använda sina verktyg på nya sätt.
 
- Skillnaden mellan Sam och många andra Marvelkaraktärer är att han har inga superkrafter. Han använde inget superserum som Steve Rogers gjorde, den enda kraften han har är hans mänsklighet. Det var något vi pratade mycket om och något vi verkligen ville förmedla.
 
 
Kände du någon press?

- Att vara en del av universumet och Marvelfamiljen betyder att det faktiskt inte finns särskilt mycket press. Jag är tacksam att jag kan säga att Marvel gav mig det bästa manuset, de bästa skådisarna och de bästa filmskaparna för att göra den här filmen. Så pressen lyftes för det är verkligen som en familj, det är samma personer som har jobbat med mig sen ”Captain America: The Winter Soldier” år 2014. Att dyka upp på jobbet varje dag var inte en ny grej, bara en lite annorlunda superhjältedräkt med fler färger.
 
Marvel har öppnat upp för mer diversifierad casting och regi över de senaste 20 åren, är det viktigt för dig?

- Det har gjorts så många åtgärder för att säkerställa att vår cast och besättning är diversifierad. Det är viktigt och det kommer aldrig vara något vi inte borde prata om. Inte bara för Marvel men i alla kreativa uttryck och filmskapande. Vi borde alla få en plattform och få möjligheten att berätta våra egna berättelser och vara kreativa.
 
 
Hur var det att jobba med Harrison Ford?

- Jag visste inte vad jag skulle förvänta mig men jag var nervös över att träffa Harrison. Jag undrade om han bara skulle vara en grinig man som skriker åt oss hela dagen. Men han kom till inspelningen och överraskade oss alla med hur trevlig och rolig han var. Han spenderade verkligen mycket tid med oss och var en lagmedlem istället för en superstjärna. Det var intressant att se och en värdefull läxa i hur man borde vara som en ledande skådespelare och hur man borde bete sig på en filminspelning.
 
Vad tycker du om Red Hulk i filmen?

- Manuset respekterar mänskligheten mer än man kanske tror med karaktärer som Red Hulk. Man förväntar sig ju en stor djurisk röd hulken som hoppar runt och krossar saker, men det finns faktiskt en känslosam berättelse som är förvånansvärt vacker. Med tanke på vad det är för slags karaktär överträffar Harrison verkligen alla förväntningar. Jag tror alla som redan är taggade på att se den karaktären kommer vara mer taggade när de faktiskt ser filmen.
 
Vad är det med Sam Wilson som Captain America som står ut för dig?

- När vi först träffade Sam var han en rådgivare och en arméveteran, sen blev han Steve Rogers vän på grund av hans värdighet som en människa. Han var självmedveten, pålitlig och lojal vilket jag tror många kanske känner igen med sig själva och det är därför de älskar dessa karaktärer.
 
- Vi identifierar med superhjältar för de kan ses som de bästa delarna av oss själva. Det är det jag älskar med Sam och det var något jag verkligen ville få fram med karaktären. Han är som vilken människa som helst, brister och allt. Men han är fortfarande villig att jobba så hårt han kan för att vara den bästa versionen av sig själv. Det är något jag tycker är viktigt för publiken att kunna se och identifiera med.
 
"Captain America: Brave New World" går upp på svenska biodukar idag. Läs MovieZines recension...
 
| 12 februari 2025 12:00 |