Spel

Skribent

MovieZine

12 februari 2025 | 17:00

"Alan Wake 2" har sålts i 2 miljoner exemplar och gått med vinst

Finska Remedys kritikerrosade skräckis är nu lönsam, två år efter lanseringen.
Skräckspelet "Alan Wake 2" släpptes i oktober 2023 och hyllades som ett av det årets bästa spel, bland annat av oss på MovieZine.
 
Som skräckförfattaren i titeln ska spelaren försöka fly från den alternativa dimension där Alan varit fast i 13 år. Det gör han genom att skriva historien om Saga Anderson, som också är en spelbar karaktär.
 
Även tillägget "Night Springs Expansion" fick ett ganska varmt mottagande.
 
Nu meddelar utvecklaren Remedy Entertainment att "Alan Wake 2" brutit 2-miljonersbarriären och i och med det tjänat in kostnaderna för utvecklingen och marknadsföringen.
 
Det innebär alltså att man från och med nu tjänar pengar på spelet. Remedy har en historia av att släppa titlar med bättre betyg än försäljningssiffror, så nyheten kommer förmodligen som en lättnad för företaget, som för tillfället arbetar med en ny uppföljare i "Control 2".
 
Jesper Englin
 
| 12 februari 2025 17:00 |