Film

Skribent

Evert Fremlén Arnesson

10 februari 2025 | 18:00

Barry Keoghan och Riley Keough aktuella för nytt drama av hyllad rysk regissör

”Butterfly Jam” blir Kantemir Balagovs första Hollywood-film.
Det Oscarsnominerade stjärnskottet Barry Keoghan och ”Daisy Jones and the Six”-stjärnan Riley Keough är aktuella för ett nytt drama, rapporterar Variety. ”Butterfly Jam” blir den första engelskspråkiga filmen av ryske regissören Kantemir Balagov, som hyllades stort för krigsdramat ”Beanpole – Den väldiga kvinnan”.
 
”Butterfly Jam” utspelar sig i det sammanknutna samhället av tjerkessiska invandrare i New Jersey, och handlar om en kille i tonåren som har en komplicerad relation med sin far. Det är ännu inte klart vilka roller Keoghan eller Keough är aktuella för.
 
Kantemir Balagov hyllades stort som regissör för sitt krigsdrama ”Beanpole – Den väldiga kvinnan” från 2019, som vann pris i Cannes. Dramat hyllades även här på MovieZine – där recensenten Jake Bolin kallade Balagov ”en regissör som det helt säkert kommer att talas om framöver”.
 
”Butterfly Jam” blir Balagovs första amerikanska film, men det är inte det första projektet han har försökt sig på i Hollywood. För några år sedan var han nämligen aktuell som regissör för pilotavsnittet till ”The Last of Us”. Balagov hoppade så småningom av projektet och showrunnern Craig Mazin fick ta över, men enligt Variety återstår ännu runt 40% av regissörens material i det färdiga avsnittet.
 
Det är ännu inte klart när ”Butterfly Jam” får premiär.
| 10 februari 2025 18:00 |